MMР вакцина – Вакцинација против малих богиња, заушки и рубеле

Вакцинација је најефикаснија мера превенције против заразних болести. Томе у прилог говори чињеница да имунизација спаси преко 4 милиона живота годишње.

Мале богиње, заушке и рубела су обољења која се врло лако шире капљичним путем и која после инфекције могу довести до компликовања клиничке слике. У епидемији морбила 2017. и 2018. године у Србији регистровано је 5800 оболелих (93% оболелих је било невакцинисано и непотпуно вакцинисано) и 15 смртних исхода. Тренутно епидемија морбила пријављена је у суседној Румунији због пада у обухвату вакцинацијом. Неопходно је одржавати обухват вакцинацијом изнад 95 %, јер одржавањем високог нивоа колективног имунитета спречавамо обољевање не само вакцинисаних, него и оних који још нису вакцинисани (новорођенчад, одојчад), као и оних који из медицински оправданих  разлога нису смели бити вакцинисани.

Примарна вакцинација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се код деце од навршених 12 месеци једном дозом комбиноване живе вакцине против малих богиња, заушака и рубелe – MMR вакцина  и треба је спровести правовремено до навршених 15 месеци живота. У том периоду деца су најосетљивија на инфекцију и могу имати тешку клиничку слику уколико се заразе овим вирусима.

Ревакцинација (друга доза) против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се применом MMR вакцине, пре уписа у први разред основне школе, а изузетно у току првог разреда основне школе.

Неимунизована и непотпуно имунизована лица (изузев оних код којих постоје трајне контраиндикације) треба да се вакцинишу недостајућим дозама MMR вакцине до навршених 18 година живота, а према епидемиолошким индикацијама и касније. Минимални размак између давање две дозе MMR вакцине износи четири недеље.

Активна имунизација против малих богиња може се започети и код деце узраста од шест до 12 месеци живота према епидемиолошким индикацијама. У том случају поновна вакцинација спроводи се једном дозом вакцине у узрасту од навршених 15 до 24 месеца живота.

Oсетљиве контакте оболелих од морбила, потребно је вакцинисати MMR вакцином што пре, а најкасније унутар 72 сата од контакта.

Активна имунизација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се и код лица женског пола, без претходно стеченог имунитета, којa планирају трудноћу.

MMR вакцина се даје дубоко субкутано или интрамускуларно у дози од 0,5 ml у предео делтоидне регије.

Поред општих контраиндикација (повишена температура и акутно заразно обољење), посебне контраиндикације за MMR вакцину су:

1.имунодефицијентна стања услед малигних болести, терапије антиметаболицима, већим дозама кортикостероида, алкилирајућим једињењима или радијацијом и друга стања имуносупресије,

  1. трудноћа.

Нежељене реакције су црвенило, бол или оток на месту инекције.

Пад у обухвату имунизације ММР вакцином деце одређеног узраста може се објаснити Ковид 19 пандемијом, али и неадекватном информисаношћу родитеља као и ширењу нестручних информација на друштвеним мрежама. Родитељи би требали да верују педијатру који иначе брине о здрављу њиховог детета и који је најкомпетентнији у пружању информација везаних за вакцинацију. Стручњаци целог света, укључујући и стручњаке Светске Здравствене Организације, слажу се да не постоји веза између ММР-а и аутизма.

 

Вакцине сваког минута спасу пет људских живота!

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *