„Upoznaj svoj rizik i odgovor na njega”
Svetski dan dijabetesa obeležava se 14. novembra, na dan kada je rođen Frederik Banting, naučnik koji je sa Čarls Bestom 1922. godine otkrio insulin. Ovaj dan predstavlja najveću kampanju podizanja svesti o dijabetesu kao globalnom zdravstvenom problemu, dan kada se pokreću aktivnosti od najvećeg značaja za obolele i one sa povišenim rizikom za dijabetes. Slogan ovogodišnje kampanje je: „Upoznaj svoj rizik i odgovor na njega”. Kampanja je usmerena na značaj poznavanja rizika za tip 2 dijabetesa, kao i pravovremenog otkrivanja i kontinuiranog upravljanja dijabetesom, u cilju sprečavanja ili odlaganja nastanka dijabetesa i njegovih komplikacija.
Ključne poruke Svetskog dana dijabetesa 2023. godine su:
- za prevenciju i blagovremenu dijagnozu dijabetesa neophodno je upoznati svoj rizik za nastanak tipa 2 dijabetesa i šta se može preduzeti da se taj rizik smanji;
- za sprečavanje ili odlaganje nastanka komplikacija dijabetesa potrebno je obolelima od dijabetesa obezbediti bolji pristup informacijama, neophodnim lekovima, medicinskim sredstvima i alatima za samokontrolu;
- za rano otkrivanje komplikacija i pružanje kvalitetne zdravstvene zaštite potrebno je zdravstvenim radnicima obezbediti pristup kontinuiranoj edukaciji i odgovarajućim resursima.
Dijabetes u svetu
- Svaka deseta odrasla osoba (537 miliona) u svetu ima dijabetes.
- Približno isto toliko ima i osoba sa povišenim rizikom za nastanak dijabetesa.
- Većina obolelih (preko 90%) ima tip 2 dijabetesa.
- Veliki broj neotkrivenih slučajeva – kod gotovo polovine obolelih dijabetes još uvek nije dijagnostikovan i oni ne znaju da imaju ovu bolest.
- Više od 3/4 osoba sa dijabetesom živi u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
- Dijabetes je odgovoran za 9% ukupne globalne potrošnje na zdravstvenu zaštitu.
- U mnogim slučajevima može se sprečiti ili odložiti nastanak tipa 2 dijabetesa i njegovih komplikacija, usvajanjem zdravih navika. Male promene u stilu života donose velike promene za zdravlje.
Dijabetes u Srbiji
- Dijabetes je peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima.
- Procenjuje se da oko 440.000 stanovnika Srbije uzrasta 15 i više godina ima dijagnostikovan dijabetes.
- Kod približno 250.000 obolelih (36%) dijabetes još uvek nije otkriven, tako da ukupan broj obolelih (otkrivenih i neotkrivenih slučajeva) iznosi oko 690.000.
- Polovinu obolelih čini radno sposobno stanovništvo.
- Dijabetes se često otkriva slučajno, kada je bolest uznapredovala i komplikacije nastupile. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, gotovo 1/3 pacijenata već ima jednu ili više kasnih komplikacija u trenutku postavljanja dijagnoze dijabetesa.
Rizik za nastanak tipa 2 dijabetesa se može smanjiti zdravim životnim navikama: uravnoteženom ishranom uz redovnu fizičku aktivnost. Preporuke za ishranu i fizičku aktivnost Internacionalne dijabetes federacije:
- Ograničiti unos industrijskih sokova i drugih zaslađenih napitaka. Umesto njih, birati vodu, čaj ili kafu.
- Jesti najmanje tri porcije povrća svakog dana, uključujući zeleno lisnato povrće.
- Jesti do tri porcije svežeg voća svakog dana.
- Potrebu za slatkišima zadovoljiti konzumiranjem svežeg i sušenog voća.
- Umesto belog hleba, pirinča ili testenine – birati hleb, pirinač ili testenine od celog zrna.
- Birati posne komade belog mesa, živine ili morskih plodova umesto crvenog ili prerađenog mesa.
- Birati nezasićene masti (maslinovo, kukuruzno ili suncokretovo ulje) umesto zasićenih masti životinjskog porekla (puter, životinjska mast).
- Ograničiti unos alkohola na najviše dva standardna pića dnevno.
- Povećati fizičku aktivnost na najmanje 30 minuta pet dana/nedeljno aerobnih vežbi umerenog intenziteta (npr. hodanje, trčanje, plivanje ili vožnja bicikla).